Herijking van de portefeuillestrategie: sturen op vitale wijken

WonenBreburg werkt aan een nieuwe portefeuillestrategie. Dat is nodig, vertelt portefeuillemanager Machiel de Vries: “Ons huidige plan komt uit 2020. In zes jaar tijd is de wereld veranderd: de woningnood is urgenter geworden, de leefbaarheid staat onder druk en ook rijksbeleid verandert sneller. Daarom hebben we een nieuwe, dynamische strategie nodig die jaarlijks kan meebewegen en vastlegt hoe wij een belangrijke bijdrage leveren aan de opgaven in Breda en Tilburg.
De strategie richt zich op de belangrijkste opgaven van dit moment. Centraal staat de ambitie om te bouwen aan vitale wijken. Machiel: “We willen zorgen voor een prettige leefomgeving, een fijn thuis voor onze huurders. Onze wijken zijn op sommige plekken minder leefbaar dan voorheen. Daarom zetten we met de gemeenten Tilburg en Breda en collega-corporaties in op nieuwbouw, herstructurering in wijken met veel sociale huur en spreiding van sociale huur over de stad.”
Veranderende vraag
Daarnaast verandert de vraag van bewoners. Vergrijzing en de toename van mensen die zelfstandig wonen maar wel zorg ontvangen, vragen om nieuwe woonconcepten. “We bouwen niet alleen meer reguliere woningen”, legt Machiel uit. “We hebben nieuwe woonvormen nodig waarin mensen elkaar kunnen ontmoeten, waar begeleiding dichtbij is en waar bewoners op elkaar kunnen letten.”
Zoeken naar balans
Het streven naar voldoende, goedkope woningen botst soms met het belang van gemengde, vitale wijken. Machiel: “Voor de leefbaarheid is differentiatie belangrijk. Tegelijkertijd is er een enorme vraag naar betaalbare woningen. Dat vraagt om een goede balans.” Het actief sturen op de vastgoedportefeuille hoort daarbij, inclusief de eventuele verkoop van woningen voor gemengde wijken en buurten.
Vol gas vooruit
De portefeuillestrategie is nog niet rond, naar verwachting krijgt deze in het eerste kwartaal van 2026 definitief vorm. Het doel is dat de nieuwe strategie meer samenhang brengt, zegt Machiel. “Er ligt een gemeenschappelijk beeld van de opgaven en aanpak in Tilburg en Breda en de bijdrage die wij hieraan kunnen leveren. Dit vertalen we naar een duidelijke koers, zodat we vol gas vooruit kunnen.”